HOGYAN VÁLASZTHATJUK KI PARTNEREINKET?
Ha régóta együtt lévő pártól kérdezel ilyesmit, a kérdezettek nehezen tudják megmagyarázni választásukat. Általában olyan válaszok érkeznek a már meglévő partnerrel kapcsolatban, hogy „nagyon vonzó” vagy „szeretem a humorát”. Szakemberek már évtizedekkel ezelőtt megkülönböztettek háromféle indítékot, melyek a partnerválasztást vezérelhetik. Az első a társadalmi nyomás, vagyis a partnerek általában egymással megegyező társadalmi háttérrel, faji hovatartozással és vallási meggyőződéssel bírnak. A második a tudatos indítékok csoportja, melyek a fenti kérdésre adott válaszokban megjelennek: például testi vonzalom és közös érdeklődés. A legfontosabb a harmadik, a tudattalan indítékok csoportja, melyek tudatos megnyilvánulásainktól függetlenül, de gyakran elementáris erővel működnek. Ezt a tudatos megközelítéssel szinte teljesen megmagyarázhatatlan működést nevezhetjük szerelemnek.
Robin Skynner szerint azok az emberek, akikhez vonzódunk, hasonlóak hozzánk valamely mélypszichológiai értelemben és valójában kiegészítik személyiségünket. A partnerkeresés folyamán tehát túl kell lépnünk egy-egy szép arc vagy szép test iránt érzett vonzalmunkon: ahhoz, hogy igazi kapcsolatra találjunk, a tudatalatti szintjén kell megkeresni a közös vonásokat. Ezzel is magyarázható, hogy a bárok nem a legmegfelelőbb helyszínek a társkereséshez. A szex iránti vágy olyan erős érzés, ami elnyomhatja a többi meglévő tényező hatását, melyek figyelmen kívül hagyása csalódásokhoz vezethet. Először beszélgess azzal a számodra érdekes új emberrel, akivel találkoztál. Bármilyen szexis és gyönyörű teremtés, próbáld egy kicsit megismerni, mielőtt szeretkezésre kerülne sor. Így a kialakuló kapcsolat nem csupán testi vonzalomra, de szilárdabb alapokra építhető.
HOL TALÁLOK PARTNERT?
A leghatékonyabban úgy találhatunk társra, ha abbahagyjuk a keresést! Hányszor megtörtént veled is, hogy napokon-éjszakákon át csak kerestél, és végül egyedül tértél haza! Ilyenkor valahogy látszik rajtunk a nagyon akarás, a reménytelenség, és szándékunktól függetlenül olyan jelzéseket sugárzunk, ami elriasztja tőlünk a többieket. Sokan számolnak be arról, hogy akkor találkoztak a számukra különös fontossággal bíró személyekkel, amikor a legkevésbé számítottak erre. Vagyis görcsölés nélkül tudták önmagukat nyújtani, nem számított, hogy a másik mit gondol róluk, hogy mennyire felelnek meg a másik ideálképeinek: úgy is fogalmazhatunk, hogy ilyenkor a jól kiépített önvédelmi rendszerek nincsenek riadóra állítva, a személyiség nyitott és befogadóképes.
Ha tehát ezennel elhatároztad, hogy feladod Mr. Tökéletes kutatását, mégis hol lelhet rád a szerelem? A legjobb helyek, ahol társra találhatsz, a következők:
1. Egy meleg szervezet. Bármilyen meleg szervezet, ahol azért gyűlnek össze az emberek, hogy együtt tegyenek valamit valamilyen cél érdekében (s ahol ez a cél nem a szex). A szervezet tehát foglalkozhat emberjogi aktivizmussal vagy kirándulások szervezésével éppúgy, mint AIDS-prevencióval – a választás az egyéni érdeklődésedtől függ. A lényeg, hogy a közös tevékenységek során összetettebb kapcsolatba kerülsz a többiekkel, akikhez nem a potenciális szexpartnerségen át kötődsz.
2. Egy (bármilyen) csoport. Még kifejezetten melegnek sem kell lennie. Kezdj valamilyen új foglalatoskodásba, keress új hobbit vagy csatlakozz például valamilyen ismeretterjesztő klubhoz, jelentkezz nyelvkurzusra. Ezekben a csoportokban sok új emberrel, köztük melegekkel is találkozhatsz.
3. Baráti kör. Ezzel nem akarom azt mondani, hogy kérd meg a barátaidat, segítsenek már szerezni neked valakit, de azért azt közölheted velük, hogy szeretnél új emberekkel találkozni. A barátaid barátaival ugyanis talán jobban ki tudsz jönni, mint egy teljesen idegennel. Hiszen valószínűsíthető, hogy barátaid és közted a közös értékrendszer és a véleményhasonlóság az összekötő kapocs, így valamilyen hasonlóság jó esetben közted és a barátaid barátai között is fellelhető.
4. Véletlen helyzet. Hányszor előfordult már veled is, hogy munkába mentél vagy vásárolni, és útközben egyszer csak megláttál valakit: ő rád mosolygott, te visszamosolyogtál, aztán mentetek tovább. Ennyi. Legközelebb légy bátrabb és szólítsd őt meg! Ki tudja, aztán mit hoz a sors? – A véletlen találkozások és a „szexvadászat” között az a fő különbség, hogy az utóbbi esetben kizárólag a szex ígérete teremti meg az átmeneti összekötő kapcsot a partnerek között, míg a véletlen találkozásokból ennél sokkal több is kihozható.
Persze találhatunk partnert, például bárokban, klubokban, fürdőkben, szaunákban is, de az ilyen típusú helyeken ritkán szövődnek reményteli szerelmek. A hirdetések szintén kedvelt formái a kapcsolatkeresésnek: ilyenkor azonban gyakran előfordul, hogy olyan nagy várakozásokkal telítődünk még a személyes találkozás előtt, ami megakadályoz bennünket a helyzet reális felmérésében. Említendő még a kilencvenes évek újdonsága, a számítógépes hálózatokon keresztül történő kapcsolatépítés: ily módon számtalan (virtuális) partnerre találhatunk, akikről viszont könnyen kiderülhet, hogy kevés közük van a valósághoz. A számítógép által mutatott kép gyakran idealizált és ellenőrizhetetlen: a „csökkentem az éveim számát és növelem a centimétereimet” elv alkalmazása ugyanis gyakran előfordul. Az új módszer mindenesetre kellemes időtöltést ígér a vállalkozó kedvűeknek.
Fordította: Takács Judit
Következő rész:
– Vajon jól választottam?